За його оцінкою, 400 тисяч осіб покине країну 2024 року і 300 тисяч – 2025-го. Поступове ж повернення українців на батьківщину НБУ очікує лише з 2026 року.
Ці прогнози містяться в інфляційному звіті НБУ за липень.
“Очікується, що чисте повернення мігрантів в Україну почнеться у 2026 році і буде
поступовим – близько 400 тис. осіб. Оскільки через тривалу тривалість перебування за кордоном адаптація на новому місці зросте, а умови в Україні, зокрема через перебої з енергопостачанням, будуть складнішими, ніж передбачалося раніше”, – йдеться у звіті.
У документі триваючий відтік українців за кордон пояснюється енергетичними, економічними проблемами вдома, а також ризиками, пов’язаними з безпекою.
При цьому НБУ зазначає, що безперервний відтік людей з країни негативно позначатиметься на економіці:
– на пропозицію робочої сили;
– на споживчому попиті;
– на зростанні ВВП.
На повернення українців розраховують за умови не тільки розв’язання вже перелічених проблем, а й у разі відновлення житла та збільшення кількості робочих місць завдяки пожвавленню економіки.
У звіті Нацбанку, підкреслюється, що енергетичні проблеми також негативно позначатимуться на зростанні виробництва, провокуватимуть зростання інфляції, стримуватимуть розвиток економіки та спровокують ризики для опалювального сезону. А ще потребуватимуть великих витрат на імпорт е/е з-за кордону – $1 млрд на рік.
Разом з енергетичними проблемами на інфляцію, згідно зі звітом Нацбанку, вплине і підвищення податків, що обговорюється зараз Кабміном і бізнесом.
“Підвищення окремих прямих податків зменшуватиме інфляційний тиск через обмеження споживання. Податки на споживання містять більше проінфляційних ризиків, адже їхнє підвищення напряму позначиться на споживчих цінах. Проінфляційні ризики містить можливе запровадження військового збору з доходів підприємств. Такий податок може значною мірою переноситися бізнесом на споживачів. Ефект на ціни може бути мультиплікативним, оскільки оподаткування виникатиме на кожному етапі ланцюга виробництва та реалізації продукції, крім випадків вертикально вбудованих компаній. Запровадження такого податку може суттєво підвищити інфляцію протягом відносно короткого періоду”, – йдеться в аналітиці НБУ.
Ще в НБУ повідомили, що від початку повномасштабного вторгнення міжнародні партнери надали Україні $90 млрд, з яких трохи більше $27 млрд – безповоротні грантові кошти. Отже, більша частина – $63 млрд – це кредити, які згодом доведеться повертати.