Віцепрем’єрка Стефанишина вже заявила, що Україна має намір їх повністю виконати.
1. Законодавчо позбавити директорів шкіл одноосібного права змінювати рішення щодо викладання певних предметів українською/угорською мовою (крім предметів “Українська мова”, “Українська література” та “Історія України”, викладання яких українською мовою передбачено відповідним законом).
2. Забезпечити використання угорської мови в усьому освітньому процесі, зокрема в усіх заходах, зустрічах, засіданнях, а також у процесі створення іміджу закладу (у рекламі, на вебсайті тощо).
3. Відновити на законодавчому рівні статус “школа національної меншини” з навчанням угорською мовою.
4. Забезпечити право вибору мови навчання для вишів і закладів профтехосвіти, зокрема приватних.
5. Забезпечити можливість за заявою випускників шкіл отримати переклад угорською мовою завдань ЗНО та НМТ (крім завдань з української мови та літератури, іноземних мов).
6. Територіальною сферою застосування законодавства про використання мов є не “адміністративна одиниця”, а “населений пункт” (що юридично не є адміністративною одиницею). Просимо використовувати поняття “населений пункт” та “адміністративна одиниця” як територіальну сферу застосування.
7. Угорщина просить скасувати норму, за якою наявність необхідного відсотка нацменшини не дає автоматичного права на широке застосування рідної мови – і потрібно ще рішення місцевої влади.
“Прохання не пов’язувати застосування мовних прав із рішенням будь-якого органу (наприклад, місцевої ради) за умови дотримання необхідного співвідношення чисельності населення”, – йдеться у вимозі Будапешта.
8. Умовою реалізації мовних прав нацменшини, яка проживає на даній території “традиційно” (щонайменше 100 років), є принаймні 10% населення, а для “значної кількості” меншини – 15%. Просимо у випадку національної меншини, яка “традиційно” (не менше 100 років) проживає, скасувати умову наявності 10% населення.
9. Просимо на законодавчому рівні повністю зняти мовні обмеження щодо відображення топонімів та географічних назв мовою нацменшини, у контактах з органами державної влади та у закладах охорони здоров’я… а також щодо обов’язкового відображення інформації українською мовою або використання субтитрів під час розповсюдження будь-якої публічної інформації (наприклад, у кіно, театрі, на плакатах, у рекламі).
10. Скасування концепції культурної автономії. Просимо включити поняття культурної автономії в правову систему. Просимо забезпечити право вільного використання національної символіки та вільно відзначати національні свята.
11. Просимо забезпечити вільне використання мов під час парламентських і місцевих виборів та референдумів, скасування умовностей використання мови національної меншини в суспільному житті та забезпечити права на представництво в парламенті.